Strona Główna                 Aktualności                 Spółdzielnia                 Rada nadzorcza                 Zarząd                 Nasze nieruchomości                 Gospodarka zasobami mieszkaniowymi                 Historia spółdzielni                 Spółdzielnia w liczbach                 Przepisy prawne                 Biuletyn MSM Budowlanka                 Walne Zgromadzenie 2020 r.                 Walne Zgromadzenie 2021                 Walne Zgromadzenie 2022                 Walne Zgromadzenie 2023                 Walne Zgromadzenie 2024                 Kontakt                 Mapa serwisu                 Pliki do pobrania                 Polityka prywatności MSM                 e-kartoteka

Historia spółdzielni


Pierwszą spółdzielnią mieszkaniową w Oświęcimiu była "Przyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Chemik" przy ZCHO Oświęcim, która powstała w II-gim półroczu 1959r.
Wiosna 1960 roku na bazie Przedsiębiorstwa Budowlanego Oświęcim (PBO) została zorganizowana druga spółdzielnia o nazwie Przyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlanka".

Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Budowlanka" powstała w dniu 23.11.1960r. z połączenia się dwóch w/w spółdzielni . Połączenie się tych dwóch Sp-lni było poprzedzone Walnymi Zgromadzeniami ( każdej Sp-lni oddzielnie) na których wyrażono wole ich połączenia . Powstała nowa Spółdzielni została zarejestrowana w dniu 28.11.961r. w Sądzie Powiatowym w Wadowicach . Z chwilą połączenia Spółdzielnia liczyła 179 członków i administrowała dwoma budynkami
- ul. Chrobrego 7
- ul. Tysiąclecia 29-33

Od chwili powstania nowej spółdzielni zaznaczył się jej znaczny rozwój. W 1961 roku otrzymano budynek przy ul. Matejki 1-5 oraz rozpoczęto budowę trzech budynków przy ul. Staffa 1-5,6-10, 7-9 łącznie o 130 mieszkaniach., które oddano do eksploatacji w 1962r. Kolejne budynki nowej Spółdzielni oddane do eksploatacji w latach 60-tych to budynki przy:

- ul. Kasprowicza 10-16
- ul. Budowlanych 37-41, 1-5,15-23
- ul. Czarnieckiego 12-20
- ul. Tysiąclecia 55-65

Pod koniec lat 60-tych prowadzona była działalność inwestycyjna na osiedlu Błonie , także na koniec grudnia 1969r. Spółdzielnia administrowała 15�toma budynkami o łącznej powierzchni 32 380,50 m2 .

W latach 70-tych kontynuowano działalność inwestycyjną w zakresie wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego na osiedlu Fika , Chełmek, Centrum , Zasole, Zator , Brzeszcze i dokończono zadanie inwestycyjne na osiedlu Błonie. Na dzień 31.12.1979r. spółdzielnia administrowała już 72 mieszkalnymi budynkami wielorodzinnymi. Należy dodać , że w 1976r. w wyniku rejonizacji Zarządów Wojewódzkich CZSBM ( tworzenia nowych województw) spółdzielnia przekazała na rzecz Pszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej swoje zasoby mieszkaniowe w Brzeszczach otrzymując od Chrzanowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wybudowane zasoby mieszkaniowe w Chełmku.

W latach 80-tych kontynuowano działalność inwestycyjną w zakresie wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego na osiedlach Zasole, Chełmku , w Oświęcimiu przy ul. Szpitalnej 96-104,108-118 , ul. Olszewskiego 2b . Pod koniec lat 80-tych rozpoczęto działalność inwestycyjną w zakresie wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego na osiedlu Stare Stawy i budynek przy ul. Woj. Polskiego 11 a-e w Zatorze . Działania te kontynuowano z początkiem lat 90-tych. Należy nadmienić ,że działalność inwestycyjną w zakresie wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego prowadzona była kompleksowo i obejmowała również obiekty infrastruktury towarzyszącej ( sieci wod-kan, cieplne, elektryczne , kotłownie lokalne etc) , które zostały później przekazane przyszłym jej użytkownikom .
Niektórymi obiektami w zakresie infrastruktury Spółdzielnia zarządzała i zarządza do chwili obecnej . Dotyczy to dostaw ciepła do osiedli Fika , Błonie , SDE, Zator. części Chełmka oraz hydroforni na osiedlu Centrum i Zasola.

Z początkiem lat 90-tych wskutek działań inwestycyjnych Spółdzielni wszystkie w/w lokalne kotłownie konwencjonalne (na węgiel-miał) zostały zastąpione wymiennikowniami ,a na osiedlu Zator wybudowano kotłownie gazową . Działania te polepszyły ekonomikę ( obniżkę kosztów dostaw ciepła) i warunki ekologiczne - środowiska dostaw ciepła dla tych osiedli.

Początek nowego stulecia Spółdzielnia przywitała w nowej siedzibie na ulicy Bałandy 1. Inwestycja pozwalająca na przeniesienie siedziby, z jednej strony dała korzyść mieszkańców zapewniając im brak negatywnych skutków wynikających z umiejscowienia siedziby Zarządu w bloku mieszkalnym . A ponadto przedmiotowa inwestycja pozwoliła na odzyskanie na cele mieszkaniowe dwóch kondygnacji mieszkalnych.




 
   
Interhead.pl